جوان سئو

آموزش و مشاوره سئو و بازاریابی آنلاین

7 گام برای ایجاد یه استراتژی موفق برای بازاریابی شبکه های اجتماعی

Social Media Marketing Strategy

استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی به عنوان یک چراغ راهنمایی برای بازاریابان، افزایش سطح آگاهی از برند، وفادار نمودن مشتریان و جذب مخاطبان جدید عمل می کند. استراتژی موفق ترافیک سایت را افزایش می دهد و اغلب بازده سرمایه گذاری (ROI) بیشتری نسبت به تلاش های بازاریابی صرف شده را نشان می دهد.

اینها فقط بخشی از مزایای استراتژی رسانه های اجتماعی خوب است. اما دستیابی به چنین تاثیری آسان نیست. مخاطبان رسانه های اجتماعی می توانند بسیار دمدمی مزاج و متغیر باشند، رقابت برای جلب توجه شان سخت است و الگوریتم های پلتفرم ها متغیر است.

برای حفظ تمرکز شما، ما این راهنما را برای ایجاد استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی به صورت یک مقاله ایجاد کرده ایم.

مرحله 1: تعیین اهداف بازرایابی رسانه های اجتماعی

تمام برنامه های بازاریابی، از راهبردهای PPC گرفته تا بازرایابی های تاثیرگذار، با اهداف مشخص و تعریف شده ای فعالیت شان را شروع کرده اند. بنابراین، قبل از ورود به جزئیات فعالیت ها، کانال ها محتواها، اهداف استراتژی رسانه های اجتماعی را مشخص کنید. این کار نه تنها باعث تمرکز شما بر آن ها می شود، بلکه به شما فرصت می دهد تا تاثیر و موفقیت استراتژی های رسانه اهای اجتماعی را پیگیری کنید.

برخی از اهداف مهم سطح بالا عبارتند از:

 • هدایت ترافیک وب سایت
 • اقتدار برند را افزایش می دهد
 • افزایش فروش
 • بهبود پشتیبانی مشتری
 • افزایش وفاداری مشتری
 • افزایش روابط عمومی یا روابط رسانه ای.

این اهداف کلی رسانه های اجتماعی را می توان با اهداف ثانویه تکمیل کرد. اختصاص دادن یک هدف به یک شبکه اجتماعی خاص اغلب بسیار مفید است، زیرا رفتار کاربر در آن بسیار متفاوت است. به عنوان مثال در یک تجارت الکترونیک، در توییتر شما به هدف پشتیبانی از مشتری می رسید در حالیکه در پینترست بهترین فرصت را برای فروش دارید.

مرحله 2: در مورد رقبای خود در شبکه های اجتماعی تحقیق کنید

رقابت برای توجه به رسانه های اجتماعی شدید است. به طور متوسط کاربران فیس بوک تنها 1.7 ثانیه زمان برای هر محتوا صرف می کنند و به طور متوسط 6 هزار توییت در هر ثانیه ارسال می شود. بررسی فعالیت های رقبای تجاری تان، شانس شما را برای بیشتر شنیده و دیده شدن افزایش می دهد.

اولا مشخص کنید کدام رقبا در رسانه های اجتماعی حضور دارند و از کدام سیستم عامل ها بیشتر استفاده می کنند. اگر رقبای مستقیم تان در شبکه های اجتماعی حضور نداشتند، دیگر فعالان در حوزه کاری خود را در نظر بگیرید.

اگر وقت ندارید که رقابت رسانه های اجتماعی را دستی محاسبه کنید، از ابزارهایی نظیر Twitonomy و FanpageKarma استفاده کنید که به طور خودکار اکانت و تعامل رقبا را ارزیابی می کند.

این اطلاعات را با اطلاعات اکسل صفحه رقبایتان مقایسه کنید تا ببینید کدام شبکه اجتماعی ترافیک را کنترل می کند. شما همچنین می توانید نقاط ضعف رقبایتان را در رسانه های اجتماعی شناسیایی کنید (به عنوان مثال شبکه هایی که آن ها در استفاده از آن ناتوان هستند و از این استراتژی در شبکه های اجتماعی تان استفاده کنید.

traffic sources

مرحله 3: در مورد مخاطبانتان تحقیق کنید

قبل از اینکه کانال های هدف را تعریف کنید، نیاز دارید بدانید که مخاطبان شما کجا قرار دارند و آیا در اینترنت مستقر هستند. به یاد داشته باشید که سیستم عامل های مختلفی برای افراد مختلف وجود دارد؛ به عنوان مثال، 81% از کاربران پینتررست زن هستند، در حالیکه 65.5% از کاربران توییتر مرد هستند و 60% از کاربران اسنپ چت زیر 25 سال هستند.

 

مرحله 4 : بررسی موفقیت رسانه های اجتماعی فعلی

اگر برند شما در حال حاضر در رسانه های اجتماعی فعالیت می کند، موفقیت فعلی خود را ارزیابی و کنترل کنید. این کار به شما کمک می کند که کانال های کم اثر خود را شناسایی کنید و در وقت صرفه جویی کنید و در آینده تلاش بیشتری صرف کنید.

با بررسی کانال های شبکه های اجتماعی فعالتان در یک صفحه اکسل شروع کنید. مخاطبانتان را با استفاده از پلتفرم آنالیز هر رسانه بررسی کنید؛ به عنوان مثال، در توییتر به آنالیز درآمد، جنسیت، منافع و … بپردازید.

وقتی که شناسایی کردید که چه کسانی در رسانه های اجتماعی شما را دنبال می کنند، فعالیت خود را ماهیانه پیگیری کنید. معیارهایی همچون تاثیرگذاری، قابلیت دسترسی و ارجاع به وب سایت به شما در بهبود معیارها کمک می کند.

deme-graphics

مرحله 5 : تقویم محتوای رسانه های اجتماعی را تنظیم کنید

بهترین راه برای ساماندهی اطلاعات و محتواها در ساماندهی تقویم محتوا می باشد. اولا، اهداف رسانه های اجتماعی در مرحله 1 را بررسی کنید و تعیین کنید که چه مقدار محتوا آن اهداف را تامین می کند. به عنوان مثال اگر آگاهی از برند تجاری هدف اصلی شماست، باید 50% از محتوا را برای رسیدن به این هدف اختصاص دهید. اولویت بندی انواع محتوا براساس محتوا، استراتژی شما در طولانی مدت متمرکز و منسجم می سازد.

چندین چارچوب وجود دارد که به شما کمک می کند ترکیب محتوا را تعریف کنید:

 • قانون 80/20 بیان می کند که تنها 20% از محتوای شما باید درباره نام تجاری تان صحبت کنند.
 • قانون سوم می گوید که شما بایستی پست ها را به طور مساوی بین محتوای تبلیغی، محتوای راهنما و تعاملات شخصی تقسیم کنید.

سپس یک برنامه ارسال محتوا را در تقویم برنامه ریزی کنید. رسانه های اجتماعی وسیله ای برای ارتقاء هستند. در واقع، 46% از افراد می گویند که مارک های تبلیغاتی را در شبکه های اجتماعی دنبال می کنند.

مرحله 6: برنامه ریزی و انتشار محتوا

در توییتر نرخ همکاری بین 0.09% و 0.33% به عنوان حد بالای برنامه ریزی محتوای موثر و ارتقاء محتوا تعریف شده است. توزیع محتوا یکی از استراتژی های رسانه های اجتماعی موفق می باشد.

دکمه های به اشتراک گذاری و فراخوانی دنبال کنندگان رسانه های اجتماعی را تشویق می کند که مطالب خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

اگر پست های ویژه ی رسانه های اجتماعی با ROI بالا دارید، به به حداکثر رساندن توزیع پست ها از طریق تبلیغات فکر کنید. اگر این کار درست انجام شود؛ تبلیغات در رسانه های اجتماعی می تواند بازخورد بالایی داشته باشد. در یک نظرسنجی 21% از کاربرانی که روی آگهی ها کلیک کرده بودند، خرید انجام داده بودند. تست کردن بیشترین مقدار ROI از طریق کانال ها ممکن است جریان درآمدی جدیدی را ایجاد نماید.

جذب همکاران درگیر برای توزیع رسانه های اجتماعی نیز می توانند تاثیرگذار باشند. به این دلیل که، محتوایی که توسط همکاران به اشتراک گذاشته می شود، تاثیری 8 برابر بیشتر را ایجاد می کند.

مرحله 7: نظارت بر توزیع رسانه های اجتماعی

هر استراتژی اجتماعی موثر، از روز اول نحوه ی پیگیری موثر را شناسایی می کند. تنها راه واقعی اندازه گیری این تاثیر این است که نتایج را با اهداف استراتژیک خود مقایسه کنید.

در اینجا معیارهایی وجود دارند برای پیگیری اهدافی که در مرحله 1 استراتژی عنوان شد:

 • هدایت ترافیک وب سایت: نمایش های منحصربفرد، ارجاعات به رسانه های اجتماعی.
 • افزایش آگاهی از نام تجاری و اقتدار آن: کامنت های اجتماعی و ترافیک مستقیم.
 • افزتیش فروش: حجم مادام العمر، حجم سفارش متوسط و تغییر درآمد.
 • بهبود پشتیبانی از مشتری: تجدیدنظر، زمان انتظار برای بلیط.
 • افزایش وفاداری مشتری: نرخ حفظ و نگهداری.
 • اشاره به روابط عمومی و روابط رسانه ای را افزایش دهید: بک لینک ها و کامنت های اجتماعی.

راهنمایی: از لینک های ردیابی UTM برای دقت بر ترافیک رسانه اجتماعی خود استفاده کنید. UTM ها به شما کمک می کنند بدانید کدام پست ها یا توییت ها ترافیک سایت را کنترل می کنند.

پیگیری این معیارها در طول زمان به شما این امکان را می دهد که استراتژی بازرایابی رسانه های اجتماعی خود را اصلاح کنید. فعالیت هایی که به شما برای رسیدن به این اهداف کمک نمی کنند کنار بگذارید و زمان و انرژی را صرف ایجاد استراتژی های موثرتر کنید.

منبع : alexa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.