جوان سئو

آموزش و مشاوره سئو و بازاریابی آنلاین

در مورد سئو محلی و اهمیت آن در جستجوی گوگل بیشتر بدانیم

سئو محلی

سئو بر روی بهینه سازی یک وب سایت تمرکز می کند تا وب سایت مورد نظر در نتایج جستجو  یافت شود. جستجوی محلی شامل همه عبارت هایی است که فرد در اطراف خود جستجو می کند، به عنوان مثال :

 • وکیل نزدیک من
 • پزشک نزدیک من
 • وکیل در شهر تهران
 • پزشک در شهر شیراز

و جستجوهایی شبیه به این. اساسا سئو محلی یک فرایند استراتژیک است که بر بهبود کسب و کار تاکید می کند. محتوا، بهینه سازی صفحه و ساخت لینک (link building) با هدف متمرکز و محلی بخشی از این تلاش هستند. با این حال زمانی که محلی سازی لینک مطرح     می شود، تمرکز تغییر می کند.

تمرکز به این منظور تغییر می کند تا اطمینان حاصل شود که همه سیگنال های محلی همراه با جستجوی محلی گوگل سازگار و صحیح می باشند.

اگر اینطور نباشد یا به طور تصادفی برای یک تجارت اطلاعات متفاوتی ایجاد کنید، وضعیتی پیش می آید که نتایج محلی نمایش داده شده با آنچه هدف بوده است، متفاوت خواهند بود.

چرا جستجوی محلی مهم است؟

در ادامه آماری ارائه می شود که ثابت می کنند جستجوی محلی برای کسب و کار بسیار مهم است:

 • 50 درصد افرادی که جستجوی محلی را با تلفن خود انجام دادند، ظرف یک روز به محل مورد نظر مراجعه کردند.
 • 34 درصد افردی که جستجوی محلی را با کامپیوتر یا تبلت خود انجام دادند، ظرف یک روز به محل مورد نظر مراجعه کردند.
 • 18 درصد از جستجوهای محلی با تلفن همراه ظرف یک روز به فروش منجر شد.
 • 60 درصد از بزرگسالان امریکایی برای خدمات محلی یا اطلاعات مربوط به محصولات در موبایل یا تبلت خود جستجو می کنند.
 • 50 درصد جستجوهای محلی که در موبایل انجام می شوند، به دنبال مواردی مانند یک آدرس در یک محل هستند.
 • 78 درصد جستجوهای محلی انجام شده در موبایل به خرید حضوری می انجامد.
 • 71 درصد افراد نیز قبل از مراجعه به محل، در مورد آن از طریق وب سایت ها تحقیق کرده اند.
 • در هر 3 جستجو یک مورد قبل از ورود به فروشگاه یا محل کسب و کار انجام شده است.
 • در سال 2017 حدود 97 درصد از مصرف کنندگان به صورت آنلاین به دنبال فروشگاه های محلی بوده اند.

سئو محلی به نفع چه کسانی است؟ و چرا؟

وکلا و شرکت های حقوقی

اگر وکیل هستید و هرگز به سئوی وب سایت خود فکر نکرده اید، به این دلایل اشتباه کرده اید: یکی از بزرگترین مزایای سئو محلی برای وکلا (در سایر کشورهای جهان) این ست که گوگل در جستجوهای محلی در موبایل یک دکمه تماس مستقیم برای کاربر قرار داده است.

اگر سئو محلی به درستی انجام شده باشد و نتایجه اول در جستجوی گوگل باشد، دکمه تماس برای کاربر نمایش داده شده و فرد می تواند به راحتی با وکیل تماس بگیرد.

افراد بسیاری هستند که دچار مشکل شده اند و به کمک وکیل نیاز دارند و معمولا افراد از طریق تلفن یا کامپیوتر خود به دنبال وکیل می گردند. بنابراین با سئوی محلی می توانید خود را به دیگران معرفی کنید.

پزشک ها و سایر مراکز خدمات درمانی

معمولا افرادی که به پزشک نیاز دارند، به دنبال نزدیک ترین پزشک به خود هستند. بسیاری از افراد تمایلی به دور شدن از خانه خود یا مسافرت های طولانی ندارند. یکی از مواردی که زیاد در گوگل سرچ می شود، عبارت “نزدیک ترین پزشک به من” است.

doctors

در جستحوهای انجام شده فرد با نزدیک ترین پزشک به خود تماس می گیرد.

تعمیرکاران و لوله کش ها و خدمات

زمانی که فرد در خانه دچار یک مشکل فنی می شود، به عنوان مثال ترکیدن لوله یا خرابی یکی از وسایل، و اگر نتواند مشکل ایجاد شده را حل کند، اولین کاری که می کند جستجو در گوگل برای پیدا کردن کمک است.

نتایج جستجوی گوگل به سادگی فرد را راهنمایی می کنند تا با نزدیکترین شرکت خدماتی یا لوله کشی تماس بگیرد.

رستوران ها

رستوران ها بیشترین فایده را از سئو محلی می برند، زیرا وقتی افراد به دنبال رستوران هستند معمولا عجله دارند و به سرعت به جستجو در گوگل می پردازند تا بتوانند نزدیکترین رستوران مورد نظر خود را پیدا کنند. این مسئله باعث می شود مشتریان در کمترین زمان به رستوران مورد نظر خود مراجعه کنند. به علاوه این امکان را فراهم می کند که فرد امکانات و کیفیت رستوران را با سایر رستوران های اطراف مقایسه کند.

سئو برای چه کسانی مفید نیست؟

شاید تصور کنید سئوی محلی برای تمام کسب و کارها مفید است، اما برخی کسب و کارها نیازی به سئوی محلی ندارند. به عنوان مثال تجارت الکترونیک آنلاین، برخی نویسندگان محلی و برخی تجارت ها که نمی خواهند اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار دهند، نیازی به سئو محلی ندارند.

بخش های مهم سئو محلی چه بخش هایی هستند؟

سئو محلی نیز خیلی متفاوت از سئو ارگانیک نیست و بخش های مهم آن عبارتند از کلمه کلیدی که جستجو می شود، محتوا، لینک ها و سئو on page. به هرحال در سئو محلی تمرکز تمام این بخش ها به صورت محلی است.

این بخش ها برای وب سایت و محصول شما و موفقیت در عرصه رقابت مهم است. زمانی که جستجوی محلی را بهبود می بخشید، این بخش ها بر روی محله هایی تمرکز می کنند که توسط افراد جستجو می شود.

جستجوی کلمات کلیدی

کلمات کلیدی نیز در سئو محلی خیلی متفاوت نیستند، اما در برخی جنبه ها کمی تفاوت دارند. آمار نشان می دهند امروزه مردم بیشتر به گوشی های هوشمند، گوگل، آمازون و سایر تجهیزات جستجو دسترسی دارند. این دسترسی ها اهمیت لوکال سئو را افزایش داده است.

بنابراین اگر تجارت و کسب و کار شما هم خدمت رسانی در یک منطقه یا محله خاص است، توصیه می کنیم از سئو محلی استفاده کنید. توصیه می کنیم در این مسیر از کلمات کلیدی که دارای تن محاوره ای و زبان ساده هستند استفاده کنید.

اهمیت محتوا در سئو محلی

محتوا با تمرکز محلی اهمیت بالایی در سئو محلی دارد. بسته به نوع تجارت خود باید محتوای عمیق و مناسب ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید که همیشه یک محتوای طولانی بهترین نتیجه را در پی نخواهد داشت. نتیجه به دست آمده به ماهیت عبارت جستجو و اینکه این محتوا با نیاز کاربر سازگار است یا خیر، بستگی دارد. رعایت این اصول در نوشتن محتوا به رسیدن به نتیجه مورد نظر در گوگل کمک می کند.

چه کاری را نباید در مورد محتوا انجام دهید؟

تایپ کردن محتوای ویکی پدیا بدترین نوع محتوایی است که می توانید وارد سایت خود کنید. این محتوا نه تنها یک محتوای عمیق محسوب نمی شود، بلکه ارزش آن و همچنن ارزش جستجوی آن نیز مانند یک محتوای کپی نشده عمیق نیست. محتوای سطحی به سئو سایت شما آسیب می زند.

لینک های سئو محلی

در سئو محلی لینک ها کمی با ارگانیک سئو متفاوت هستند. ابتدا لازم است که راهنمایی های وب مستر در گوگل را مد نظر بگیرید. اگر لینگی ایجاد کنید که بر خلاف دستورالعمل ها و قوانین وب مستر در گوگل باشد، در نهایت گوگل آنها را کشف می کند. در این شرایط وب سایت شما به طور کل از نتایج جستجوی ارگانیک خارج می شود.

مقدمه مختصر در مورد مولفه های لینک سئو محلی

در سئو محلی مولفه های مختلفی در مورد لینک ها وجود دارد که این مولفه ها یک لینک با کیفیت در سئو محلی تشکیل می دهند. این مولفه ها عبارتند از:

 • سایت های نقل قول و NAP
 • وب سایت های دایرکتوری محلی
 • سایت های محلی مرتبط با صنعت
 • سایت های محلی شریک
 • سایت روزنامه های محلی

سایت های نقل قول و NAP

این سایت ها جایی هستند که با هزینه شما سایت و تجارت شما را در خود نمایش می دهند. سایت های نقل قول معمولا دارای تمرکز NAP هستند. NAP همان نام، آدرس و شماره تلفن شماست که تمایل دارید در سایت نقل قول به نمایش گذاشته شود.

وب سایت های دایرکتوری محلی

توصیه می شود بر روی دایرکتوری های محلی به عنوان مولفه های لینک ها تمرکز کنید. ساخت دایرکتوری محلی به شما کمک می کند قدرت پیوند وب سایت خود برای افزایش جستجوی محلی را تقویت کنید.

سایت های مرتبط با صنعت

هر سایت محلی را که می تواند فرصت لینک محلی فراهم کند، در نظر داشته باشید، این سایت های محلی عبارتند از:

 • روزنامه ها
 • مدارس
 • دانشگاه ها
 • انجمن های دولتی

این سایت های محلی مرتبط با صنعت معمولا کمک می کنند لینک محلی شما ارزش پیدا کند.

وب سایت های محلی شریک

این سایت ها معمولا شرکای محلی کسب و کار محسوب می شوند. گوگل تبادل پیوندهای بیش از حد را ممنوع کرده است، اما در نظر گرفتن کمک شرکای تجاری برای به دست آوردن لینک بد نیست. در این روند نباید در تبادلات لینک زیاده روی کنید.

تکامل تغییرات الگوریتم محلی گوگل

گوگل الگوریتم های خود را به طور مرتب به روز می کرده است. در ادامه به چند به روز رسانی در الگوریتم های گوگل اشاره می کنیم که ایجاد الگوریتم محلی حال حاضر را در گوگل ایجاد کرده اند.

آپدیت الگوریتم گوگل

اول مه 2007 : جستجوی جهانی

در سال 2007 به روز رسانی گسترده ای در الگوریتم های گوگل ایجاد شد که الگوریتم محلی را نیز در بر می گرفت.

این به روز رسانی تاثیر چشم گیری بر سئو محلی داشت و نوعی به روز رسانی معمولی محسوب نمی شد. در این به روز رسانی گوگل نتایج استاندارد جستجو را در نظر گرفته و آنها را با چیزهایی مانند ویدئو، تصاویر محلی، اخبار و سایر موارد ترکیب کرد. این تغییر به طور کامل و برای همیشه چشم انداز سئو را تغییر داد.

اول آوریل 2010 : مکان های گوگل Google Places

صفحات مکان ها در سپاتمبر 2009 منتشر شدند و در واقع بخشی از نقشه های گوگل Google Map بودند. به روز رسانی سال 2010 مرکز تجاری محلی گوگل را دوباره راه اندازی کرد، صفحات مکان ها را با SERP محلی ( SERP به معنای صفحه نتایج موتور های جستجو در هنگام جستجوی یک عبارت) یکی کرد و گزینه های تبلیغات محلی را اضافه کرد.

27 فوریه 2012 : به روز رسانی ونیز Venice Update

این به روز رسانی خاص به عنوان بخشی از به روز رسانی ماهانه در نظر گرفته شد. ممکن است متوجه شده باشید که اگر در موارد خاص محلی تلفن یا کامپیوتر خود را جستجو کنید، گوگل دارای موارد خودکار و هدفمند محلی است که این ویژگی مربوط به آپدیت ونیز می شود.

مهم ترین هدف به روز رسانی ونیز محکم کردن و تطبیق مکان های تهاجمی در داده های جستجوی محلی بود که در نهایت به مصرف کننده یا کاربر نمایش داده می شود.

4 اکتبر 2012 : به روز رسانی اوت / سپتامبر 65-Pack

این به روز رسانی در واقع حاوی حدود 65 به روز رسانی بود که در طول اوت تا سپتامبر انجام شدند.

20 آگوست 2013 : به روز رسانی Hummingbird

گرچه انجام این به روز رسانی در 26 سپتامبر اعلام شد، اما در حقیقت یک ماه زودتر انجام شده بود.

افراد بسیاری به روز رسانی Hummingbird را به خاطر سرعت و دقت بهبود با به روز رسانی الگوریتم کافئین در گوگل مقایسه می کنند که در سال 2010 انجام شد.

Hummingbird اساسا یک به روز رسانی الگوریتم هسته ای بود که به منظور قدرت بخشیدن به گراف دانش و همچنین جستجوهای معنایی انجام شد. Hummingbird برای بهبود جستجوی مکالمه ای انجام شد.

بهترین توضیح گوگل در مورد این به روز رسانی این است که هدف از آن بهبود تمرکز بر روی معنای حقیقی و هدف موجود در پشت کلمات ستفاده شده در جستجو است.

24 جولای 2014 : کبوتر Pigeon

این به روز رسانی یک تغییر عمده در جهان سئو محلی به وجود آورد. این الگوریتم بیشتر بر روی ارائه نتایج جستجوی مفیدتر، مرتبط تر و دقیق تر تمرکز می کرد.

این تغییرات نتایج محلی در نتایج گوگل مپ و همچنین در صفحه جستجوی گوگل قابل مشاهده بودند.تغغیرات مرکزی گوگل در پشت صحنه بود و بر روی نتایج جستجو تاثیر قابل توجهی می گذاشت.

22 دسامبر 2014 : توسعه کبوتر Pigeon Expansion

این به روز رسانی در انگلیس، کانادا و استرالیا اتفاق افتاد و اولین به روز رسانی مستند از الگوریتم کبوتر محسوب می شود که به عنوان یک تغییر جهانی در الگوریتم گوگل اتفاق افتاد.

اول سپتامبر 2016، Possum

گوگل هرگز این به روز رسانی را تایید نکرد. اما در آن زمان یک تغییر عمده در نتایج  SERP محلی مشاهده شد که نشان دهنده بروز یک به روز رسانی بزرگ بود. هیچ تایید مستقیمی از این به روز رسانی وجود ندارد، اما داده های موجود نشان می دهند که احتمالا این به روز رسانی بر روی نتایج ارگانیک نیز اعمال شده است.

و در پایان…

آمار فعلی نشان می دهند که سئو محلی به سمت بهبود و درک بیشتر پیش می رود. گسترش دستگاه های هوشمند، مانند تلفن های همراه، کامپیوترها و صفحات گوگل نشان می دهند تمایل به سمت ایجاد دستگاه هایی که دارای هوش انسانی هستند در حال افزایش است.
حتی می توان ادعا کرد این دستگاه ها الگوریتم هایی با کیفیت بالاتر، سریعتر و پیشرفته تر را می توانند اجرا کنند تا به این ترتیب جستجو برای کاربران بیش از پیش راحت شود.
گوگل همیشه در حال تنظیم و به روز رسانی الگوریتم های خود است. اینکه چه اتفاقی در به روز رسانی الگوریتم ها می افتد، کسی اطلاع ندارد، اما مطمئنا نتایج جستجو بهبود پیدا خواهند کرد.

 اگر شما هم در مورد سئو محلی و اهمیت آن تجربه ای دارید میتوانید از طریق دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

منبع: searchenginejournal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.