جوان سئو

آموزش و مشاوره سئو و بازاریابی آنلاین

تاریخچه سئو قسمت اول

seo-history

بهینه سازی موتور جستجو Search engine optimization که به اختصار سئو SEO نامیده می شود، امروزه بسیار مورد اهمیت قرار می گیرد. آنچه ما امروز به عنوان سئو می شناسیم توسط لری پیج و سرگی برین ابداع شد.

گرچه می توان گفت که سئو و بازاریابی موتورهای جستجو با شروع به کار اولین وب سایت در سال 1991 آغاز شد، اما داستان سئو کمی دیرتر و حدودا در سال 1997 شروع شد.

به گفته باب هیمن، نویسنده Digital Engagement، ما می توانیم به خاطر تولد سئو از جفرسن استارشیپ تشکر کنیم. استاشیپ از اینکه وب سایت رسمی وی به جای اینکه در صفحه اول گوگل و در جایگاه اول باشد، در برخی موتورهای جستجو در صفحه چهارم مشاهده می شد،  بسیار ناراحت بود.

به هرحال اینکه این داستان تا چه انداره واقعیت دارد، مطمئن نیستیم، اما اصطلاح سئو از سال 1997 وارد عرصه سایت و کامپیوتر شد.

با کمی بررسی بیشتر متوجه خواهید شد که جان اودت از گروه بازاریابی چند رسانه ای در 15 فوریه 1997 از اصطلاح سئو استفاده کرد.

رتبه بندی بالا در موتورهای جستجو در سال 1997 هنوز یک مفهوم کاملا جدید بود. قبل از اینکه DMOZ رتبه بندی اصلی گوگل را تقویت کند، LookSmart توسط Zeal تقویت شده بود و Go.com دایرکتوری خاص او بود و دایرکتوری یاهو نقش مهمی در جستجوی یاهو داشت.

اگر با DMOZ آشنایی ندارید، Mozilla پروژه دایرکتوری را راه اندازی کرد (به یاد داشته باشید که Mozilla یک کمپانی بود و Moz قبل از SEOMoz یک نام تجاری بود)، این پروژه اساسا یک صفحه زرد برای وب سایت ها بود.

بهینه سازی موتور جستجو در مقابل بازاریابی موتور جستجو

قبل از اینکه بهینه سازی موتور جستجو یا سئو یک نام رسمی شود، اصطلاحات دیگری مورد استفاده قرار می گرفتند، از جمله :

 • جایگزینی موتور جستجو
 • جایگاه دادن به موتور جستجو
 • رتبه دادن به موتور جستجو
 • ثبت موتور جستجو
 • ارتقا وب سایت

اما هیچ یک از این مباحث بدون ذکر یک اصطلاح دیگر کامل نمی شدند: بازاریابی موتور جستجو.

در سال 2001 یکی از نویسندگان برجسته صنعت عبارت بهینه سازی موتورهای جستجو را به جای بازاریابی موتورهای جستجو پیشنهاد داد.

آنچه در ادامه مطرح می شود اشتباهی است که در مفهوم نام سئو یعنی بهینه سازی موتورهای جستجو وجود دارد. در واقع در فرایند سئو کردن ما موتورهای جستجو را بهینه نمی کنیم، بلکه آنچه بهینه سازی می شود وب سایت خود ماست. اما این عبارت به مدت 20 سال است که مورد استفاده قرار گرفته و تا آیندهای دور نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بازاریابی موتورهای جستجو نیز همچنان مورد استفاده قرار می گیرد، اما امروزه بیشتر با جستجوی پرداختی در ارتباط است. هر دو اصطلاح به شکل مسالمت آمیزی مورد استفاده قرار می گیرند.

یک جدول زمانی از موتورهای جستجو

موتورهای جستجو روش یافتن اطلاعات، تحقیقات، خرید محصولات و خدمات، سرگرم شدن و ارتباط با دگیران را تغییر داده اند. تقریبا پشت هر مقصد آنلاینی – وب سایت، وبلاگ یا شبکه اجتماعی – یک موتور جستجو وجود دارد. موتورهای جستجو نیروی اتصال دهنده و هدایت گر دنیای روزمره امروز شده اند.

اما همه این فرایندها چطور شروع می شوند؟

ظهور سئو : دوره غرب وحشی

در دهه آخر 1900، موتور جستجو کاملا رقابتی بود. شما می توانستید موتور جستجوی خود را انتخاب کنید، از جمله AltaVista، Ask Jeeves، Excite، Infoseek، Lycos و Yahoo.

در ابتدا تنها راه برای اعمال سئو بر روی صفحه بود، یعنی فقط سئو on page وجود داشت. این امر شامل اصولی بود از جمله: اطمینان از اینکه محتوا خوب و مرتبط است، متن کافیست، تگ های HTML درست هستند و اینکه محتوا دارای لینک های داخلی و خارجی است.

اگر می خواستید در این دوره رتبه خوبی به دست آورید، می توانستید کلمه کلیدی خود را به اندازه کافی در صفحات وب و متا تگ های خود تکرار کنید. اگر می خواستید صفحه ای را که 100 بار از کلمه کلیدی خود استفاده کرده از میدان خارج کنید، کافی بود کلمه کلیدی مورد نظر را 200 مرتبه تکرار می کردید.

در ادامه چند مورد مهم بیان می شوند:

 • 1994 : یاهو توسط دانشجویان دانشگاه استنفورد، جری ونگ و دیوید فیلو، ابداع شد. در ابتدا یاهو یک لیست اینترنتی و راهنمایی از وب سایت های جالب بود. وبسایت ها باید به صورت دستی صفحات خود را در یاهو ثبت کنند تا ایندکس شود و این صفحه در یاهو قرار می گرفت تا برای کسی که صفحه مورد نظر را جستجو کرده نمایان شود. AltaVista، Excite و Lycos نیز راه اندازی شدند.
 • 1996 : پیج و برین، دو دانشجوی دانشگاه استنفورد، Backrub را راه اندازی کردند. Backrub یک موتور جستجوی جدید بود که سایت ها را براساس ارتباط لینک های داخلی و محبوبیت آنها رتبه بندی می کرد. Backrub در نهایت تبدیل به گوگل شد. HotBot که توسط Inktomi قدرت گرفته بود، شروع به کار کرد.
 • 1997 : دنی سالیوان هم به منظور هدایت وب سایت ها و موفقیت آنها در موتورهای جستجو، موتور جستجوی Watch را راه اندازی کرد که این وب سایت به تامین اخبار در مورد صنعت جستجو، نکاتی مربوط به جستجو در وب و اطلاعاتی در مورد نحوه رتبه بندی بهتر سایت اختصاص داده شده بود. Ask Jeeves نیز شروع به کار کرد و com هم ثبت شد.
 • 1998 : com با لینک های حامی و جستجوهای پرداختی شروع به کار کرد. تبلیغ کنندگان هم روی Goto.com مزایده گذاشتند تا در نتایج جستجوی ارگانیک موقعیت بهتری داشته باشند. DMOZ برای تمرین کنندگان سئو بیشتری جستجو را داشت. MSN با MSN Search وارد شد که در ابتدا توسط Inktomi تقویت می شد.
 • 1999 : نخستین کنفرانس بازاریابی جستجو، استراتژی موتورهای جستجو SES برگزار شد. کننفرانس های SES تحت نظارت شرکت های مختلف اجرا می شد تا اینکه در سال 2016 خاتمه یافت.

انقلاب گوگل

google-search

در سال 2000 یاهو بدترین حرکت استراتژیک در تاریخ جستجو را انجام داد و با گوگل به جای Inktomi، همکاری کرد. پیش از این گوگل به عنوان یک موتور جستجو کوچک شناخته می شد. اما بعد از آن هر یک نتایج جستجو در یاهو بیان می کرد که توسط گوگل قدرت گرفته و در نتیجه یاهو یکی از بزرگترین رقیبان خود را به جهان معرفی کرد و گوگل نام و شهرت خود را به دست آورد.

تا این زمان موتورهای جستجو اساسا سایت ها را براساس محتوای روی صفحه، نام دامنه، توانایی برای ثبت در دایرکتوری های مذکور و ساختار اولیه سایت (breadcrumbing) رتبه بندی می کردند. اما کراولر های گوگل و الگوریتم رتبه پیج برای بازیابی اطلاعات انقلابی به پا کرد. گوگل هم فاکتورهای on page و هم فاکتورهای off-page را مد نظر قرار می داد.

الگوریتم گوگل اساسا برمبنای این جمله بود : اگر مردم در مورد شما صحبت می کنند، پس باید مهم باشید.

گرچه لینک ها تنها یک مولفه مهم از تمام مولفه های الگوریتم گوگل بودند، اما تمرین کنندگان سئو لینک ها را به عنوان مهم ترین عامل در نظر گرفتند و یک صنعت جانبی با عنوان لینک سازی ایجاد شد.

در دهه بعد رقابت برای به دست اوردن لینک های بیشتر بر سر رسیدن به رتبه بهتر بالا گرفت و پیوندها به شکل یک تاکتیک مورد سو استفاده قرار گرفتند  که گوگل طی سال های آینده به رفع این مشکل می پردازد.

در سال 2000 نیز ابزار گوگل در اینترنت اکسپلورر در دسترس قرار گرفت و به تمرین کنندگان سئو اجازه می داد تا رتبه سایت خود را از 0 تا 10 ببینند. این مسئله در دوره تبادل لینک ها آغاز شد. بنابراین با رتبه بندی صفحه، گوگل ابزاری برای اندازه گیری صحت آن ابداع کرد که مانند قدرت دامنه domain authority امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نتایج ارگانیک گوگل نیز در قالب تبلیغات AdWords در سال 2000 مورد توجه قرار گرفت. این جستجوهای پرداختی در قسمت های بالا، پایین و سمت راست نتایج بدون پرداخت گوگل ظاهر می شدند.

در همین حال در سال 2000 گروهی از مدیران به شکل غیر رسمی در لندن دور هم جمع شدند و اطلاعاتی در مورد سئو را با هم به اشتراک گذاشتند. این اجتماع غیر رسمی در نهایت منجر به شکل گیری Pubcon شد که یک مجموعه جستجوی بزرگ است که هنوز هم در حال اجراست.

در طی ماه ها و سال های بعد نیز دنیای سئو به تغییرات و فعالیت های ماهانه گوگل عادت کرد و یا دوره هایی که گوگل ایندکس خود را به روز می کرد، که گاهی تمام این عوامل منجر به نوسانات عمده در رتبه بندی می شد.

گرچه یک بار brin از گوگل اعلام کرد که گوگل اعتقادی به اسپم کردن وب سایتها ندارد، اما احتمالا این اعتقاد تا سال 2003 تغییر کرده است. سئو در آپدیت هایی مانند آپدیت Florida بسیار سخت شد، زیرا یک فاکتور مهم بود و تنها به تکرار یک کلمه کلیدی خلاصه نمی شد.

گوگل ادسنس AdSense : کسب درآمد از محتوای سئو

در سال 2003، پس از به دست آوردن Blogger.com، گوگل ادسنس را راه اندازی کرد که تبلیغات AdWords گوگل را در سایت های ناشر هدف قرار می داد. ترکیب  AdSense و Blogger.com منجر به افزایش درآمد اینترنتی و انقلاب وبلاگ شد.

در حالیکه احتمالا گوگل در آن زمان متوجه این مسئله نشده بود، اما این تبلیغات مشکلاتی را ایجاد کرده بودند که باید رفع می شدند. AdSense باعث افزایش تکنیک های اسپم شد و باعث شد سایت های AdSense با محتوای ضعیف و دزدیده شده پر شوند که این محتوا فقط باعث بهبود رتبه وب سایت، افزایش کلیک مطالب و کسب درآمد می شد.

سئو محلی و شخصی سازی

حدودا سال 2004، گوگل و سایر موتورهای جستجوی پیشرفته نتایج جستجوی خود را با اهداف جغرافیایی بهبود بخشیدند. تا سال 2006 گوگل برای اولین بار گوگل مپ یا نقشه گوگل را ارائه داد.

به علاوه حدودا سال 2004 بود که گوگل و موتورهای جستجو بیشتر از داده های مربوط به هدف کاربر استفاده کردند، داده هایی مانند جستجو برای تاریخ و علائق کاربران و به این ترتیب نتایج جستجو را شخصی تر کردند. به همین دلیل برای شما و فردی که در کافی نت کنار شما نشسته و هر دو یک عبارت را جستجو کرده اید، نتایج جستجو یکسان نخواهد بود.

در سال 2005 هم تگ های nofollow به عنوان ابزای برای مقابله با اسپم شدن، ایجاد شدند. به علاوه گوگل دو به روز رسانی قابل توجه را انجام داد:

 • Jagger : که به کاهش سطح تبادلات پیوندهای ناخواسته کمک کرد و همچنین اعلام کرد که اهمیت انکر تکست ها به عنوان عامل ویرانگر کاهش پیدا کرده است.
 • Big Daddy: این به روز رسانی ساختار گوگل را بهبود بخشید تا درک بهتری نسبت به لینک های ارزشمند و مرتبط بین سایت ها داشته باشد.

در قسمت بعدی از این مقاله با گوگل وبمستر و گوگل انالتیکس آشنا خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.