جوان سئو

آموزش و مشاوره سئو و بازاریابی آنلاین

url چیست و بهترین روش سئو آن به چه صورت است ؟

لینک چیست

URL چیست : مخفف عبارت Uniform Resource Locator است که به معنای منبع یاب یکنواخت می باشد. url به طور رایج تر آدرس اینترنتی (وب) نامیده می شود که جایگاه یک منبع، مانند یک صفحه وب را در اینترنت مشخص می کند. به علاوه URL نحوه بازیابی منبع مورد نظر را، که پروتکل نیز نامیده می شود، مشخص می کند، مانند HTTP، HTTPS، FTP و غیره.

نمونه کد

http://www.exampledomain.com

محدودیت های تحمیل شده

برای نمایش صحیح در همه مرورگرها، URL ها باید از 2083 کاراکتر کمتر باشند.

بهترین فرمت

http://www.example.com/category-keyword/subcategory-keyword/primary-keyword.html

URL چیست؟

url یک متن قابل خواندن برای انسان است که برای جایگزینی اعداد (آدرس IP)  طراحی شد، پیش از این کامپیوتر این اعداد را با سرورها مکاتبه می کردند. به علاوه URL ساختار فایل را در وب سایت مورد نظر تشخیص می دهد.

یک URL شامل یک پروتکل، نام دامنه و مسیر است. مسیر شامل ساختار فولدرهای زیر مجموعه ای است که صفحه وب در آن قرار دارد. فرمت اصلی یک URL به شکل زیر است:

protocol://domain-name.top-level-domain/path

پرتوکل نشان می دهد که مرورگر چگونه باید اطلاعات را در مورد یک منبع بازیابی کند. استاندارد وب به شکل http:// یا https:// است (s نشان دهنده امنیت است و به جای لغت secure می آید)، اما آدرس وب ممکن است شامل موارد دیگری هم باشد، از جمله mailto (برای باز کردن پست الکترونیکی پیش فرض) یا ftp (برای کنترل انتقال فایل).

نام دامنه یا نام هاست یک نام قابل خواندن از یک منطقه خاص است که در آن منبع (در اکثر موارد وب سایت) قرار گرفته است.

به دامنه سطح بالا TLD به عنوان یک مقوله برای وب سایت ها فکر کنید. احتمالا با دامنه .com آشنا هستید، اما دامنه هایی مانند .edu (برای سایت های آموزشی)، .gov (برای سایت های دولتی) و دامنه های زیاد دیگری را نشناسید.

به علاوه URL ها حاوی موارد دیگری هستند، مانند فولدرهایی که در یک سایت قرار دارند، پارامترهای دیگری مانند کلیک های پیگیری یا شناسه و انکرتکست هایی که به کاربران اجازه می دهند در منبع وارد یک بخش خاص شوند.

چرا URL ها برای سئو مهم هستند؟

URLها سه مزیت مهم برای سئو دارند:

  1. بهبود تجربه کاربر

یک URL خوب هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو قابل فهم است و مقصد مورد نظر را به درستی و به طور واضح نشان می دهد. به عنوان مثال URL زیر موردی است که از لحاظ معنایی URL دقیق نامیده می شود، این URL به طور دقیق مقصد را توصیف می کند.

ساختار آدرس سایت

 حتی اگر برچسب عنوان این صفحه پنهان باشد، URL دقیق و معنادار نشان می دهد که صفحه مقصد در مورد چیست و کاربر قبل از ورود به صفحه موضوع آن را حدس می زند.

شایان ذکر است که گوگل به طور فزاینده ای URL های حاوی نام سایت و مسیر ناقص را از نتایج جستجو خارج می کند.

  1. رتبه بندی

زمانی که URL ، یک صفحه خاص مرتبط با منبع یا کووری را مشخص می کند، در رتبه بندی سایت فاکتور مهمی محسوب نمی شود، اما استفاده از کلمه کلیدی در URL به عنوان یک عامل مهم در بهبود رتبه سایت عمل می کند.

در حالیکه URL شامل کلمات کلیدی می تواند به دیده شدن سایت شما کمک کند، اما URL ها عمدتا تاثیر چندانی در تربه بندی یک صفحه ندارند. بنابراین بهتر است که در URL از کلمات کلیدی استفاده کنید.

  1. لینک ها

به طور کل URL هایی که خوب نوشته شده اند، به خودی خود در وبلاگ ها، شبکه های اجتماعی و سایر قسمت ها می توانند به عنوان یک انکر تکست مناسب عمل کنند.

مزیت های یک URL خوب در این حالت دوبرابر می شود:

برخی وب سایت ها مانند فیسبوک، لینک های به اشتراک گذاشته شده را بدون فرمت و قالب می گذارند. URL های ناخوانا و بدون معنا ظاهری ناخوشایند خواهند داشت و تعداد کلیک های روی این URL ها نیز کمتر از حالت عادی خواهد بود. اما اگر URL ظاهری مناسب و معنادار داشته باشد، کاربر به کلیک کردن روی آن تشویق می شود.

آدرس لینک فیسبوک

در مثال بالا موتورهای جستجو احتمالا url را می بینند و صفحه را با فاکتورهای موجود در url مطابقت می دهند. استفاده از کلمات کلیدی در url احتمال رتبه بندی سایت شما برمبنای این فاکتورها را افزایش می دهد.

بهترین روش سئو برای URL ها

آدرس لینک سئو شده

  • تا حد امکان URL ها دقیق، ساده و مرتبط باشند، این ویژگی ها هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجو مهم ااست. گرچه شماره شناسه و کد نیز در URL قرار می گیرد، اما بهترین حالت استفاده از کلمات در URL است که برای انسان معنادار هستند.
  • URL ها بید واضح و مختصر باشند. بهتر است با دیدن URL کاربر صفحه مورد نظر را پیش بینی کند.
  • در صورت لزوم و برای خوانایی از خط تیره برای جداسازی لغات استفاده کنید. در URL نباید از آندرلاین، فاصله یا هر علامت دیگری استفاده کنید.
  • در صورت استفاده از حروف انگلیسی از حروف کوچک انگلیسی استفاده کنید. استفاده از حروف بزرگ انگلیسی باعث تکرار صفحات می شود. به عنوان مثال com/Blog و javanseo.ir/blog ممکن است به عنوان دو URL مجزا دیده شوند که با محتوای تکراری باعث ایجاد مشکل خواهد شد.
  • در صورت امکان از استفاده از پارامترهای URL اجتناب کنید، این پارامترها با تکرار محتوا باعث مشکل خواهند شد. اگر لازم است پارامترها استفاده شوند (به عنوان مثال استفاده از کد UTM) به میزان کم از آنها استفاده کنید.

منبع : moz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.